Girls basketball: CIF SS Updated Schedule

GIRLS BASKETBALL

OPEN DIVISION
Quarterfinals, Saturday
Mater Dei 60, Ribet Academy 56
Harvard-Westlake 67, Serra/Gardena 60
Etiwanda 63, Sierra Canyon 62
Windward 62, Bishop Montgomery 57

Championship semifinals
Saturday, Feb. 24
At Cal Baptist University, Riverside
Harvard Westlake vs. Etiwanda
Mater Dei vs. Windward

Consolation semifinals
Saturday, Feb. 24, 7 p.m.
Sierra Canyon vs. Serra
Ribet Academy vs. Bishop Montgomery

DIVISION 1
Second round, Saturday
Los Alamitos 47, Brea Olinda 44
West Torrance 43, Rosary 36
Vista Murrieta 57, Fairmont Prep 47
Valley View 59, Orangewood 52
Chaminade 71, Santa Barbara 47
Alemany 84, Millikan 29
Canyon/Canyon Country 53, King 44
Long Beach Poly 47, Ventura 45

Quarterfinals
Wednesday, 7 p.m.
Chaminade at Vista Murrieta
Canyon/Canyon Country at Alemany
Long Beach Poly at West Torrance
Los Alamitos at Valley View

DIVISION 2AA
Second round, Saturday
Foothill 53, Yucaipa 19
Keppel 72, Tesoro 56
JSerra 35, Burroughs/Burbank 27
Redondo 44, Los Altos 41
Newbury Park 51, La Canada 46
Lynwood 72, Walnut 42
Camarillo 67, Cajon 59
Aliso Niguel 48, Los Osos 45

Quarterfinals
Wednesday, 7 p.m.
Redondo Union at Foothill
Newbury Park at Keppel
JSerra at Lynwood
Aliso Niguel at Camarillo

DIVISION 2A
Second round, Saturday
Glendora 76, Segerstrom 37
Upland 60, University 52
Summit 64, Dana Hills 49
Kennedy 52, Bishop Amat 51 (OT)
Arroyo Valley 64, Edison 45
Downey 52, Westminster 39
Village Christian 57, Twentynine Palms 48
Righetti 69, Duarte 35

Quarterfinals
Wednesday, 7 p.m.
Upland at Glendora
Kennedy at Village Christian
Arroyo Valley at Downey
Righetti at Summit

DIVISION 3AA
Second round, Saturday
Warren 47, Corona del Mar 20
San Clemente 55, Mayfair 49
Sunny Hills 64, Pasadena 60
Long Beach Wilson 57, Burroughs/Ridgecrest 42
Colony 49, Arroyo Grande 39
Culver City 67, South Pasadena 48
Rancho Verde 59, Covina 34
Cabrillo/Lompoc 58, San Jacinto 32

Quarterfinals
Wednesday, 7 p.m.
Long Beach Wilson at Warren
Colony at Culver City
Rancho Verde at Sunny Hills
San Clemente at Cabrillo/Lompoc

DIVISION 3A
Second round, Saturday
Oxford Academy 59, Simi Valley 38
Peninsula 64, Whittier Christian 41
La Salle 74, Mission Prep 65
Cerritos 43, Hemet 29
Flintridge Prep 56, Oxnard Pacifica 51
Claremont 42, San Luis Obispo 39
Saugus 58, Whittier 32
Beverly Hills 58, Murrieta Mesa 34

Quarterfinals
Wednesday, 7 p.m.
La Salle at Oxford Academy
Cerritos at Flintridge Prep
Saugus at Claremont
Peninsula at Beverly Hills

DIVISION 4AA
Second round, Saturday
Bell Gardens 48, Sage Hill 33
Brentwood 70, Jurupa Valley 56
Ontario 49, La Sierra 42
St. Bonaventure 47, Holy Martyrs 38
Knight 83, Oak Park 65
Oxnard 49, Grand Terrace 28
Gabrielino 58, Don Lugo 44
Foothill Tech 49, Ramona 25

Quarterfinals
Wednesday, 7 p.m.
Bell Gardens at Brentwood
Ontario at St. Bonaventure
Knight at Oxnard
Foothill Tech at Gabrielino

DIVISION 4A
Second round, Saturday
Rolling Hills Prep 69, Bolsa Grande 30
La Quinta/La Quinta 55, Templeton 44
Providence/Burbank 49, Avalon 38
Arroyo 40, Aquinas 33
Maranatha 64, CAMS 45
San Marino 45, Bassett 37
Cathedral City 62, Nogales 57

Quarterfinals
Wednesday, 7 p.m.
La Quinta/La Quinta at Rolling Hills Prep
Arroyo at Providence/Burbank
Maranatha at Pasadena Poly
Cathedral City at San Marino

DIVISION 5AAA
Second round, Saturday
Ontario Christian 41, Calvary Chapel 27
Desert Christian 62, Faith Baptist 41
Workman 41, Archer 29
Big Bear 56, St. Monica Academy 16
Mayfield 48, California Lutheran 31
Carnegie 61, Bloomington Christian 51
Hueneme 63, California Military 15
Santa Clara 44, Coast Union 37

Quarterfinals
Wednesday, 7 p.m.
Desert Christian at Ontario Christian
Big Bear at Workman
Mayfield at Santa Clara
Hueneme at Carnegie/Riverside

DIVISION 5AA
Second round, Saturday
Fillmore 60, Sacred Heart of Jesus 49
Grace Brethren 72, Providence/Santa Barbara 24
Mary Star of the Sea 32, Thacher 26
St. Pius X-St. Matthias 38, Nordhoff 35
Hesperia Christian 65, Rancho Christian 57
Shalhevet at Anaheim (Monday)
Xavier Prep 56, Academy Careers & Exploration 44

Quarterfinals
Wednesday, 7 p.m.
Grace Brethren at Xavier Prep
Arrowhead Christian at Mary Star of the Sea
St. Pius X-St. Matthias at Hesperia Christian
Fillmore at TBD

DIVISION 5A
Second round, Saturday
Calvary Murrieta 53, Samueli 44
Oakwood 67, Lake Arrowhead Christian 18
Cate 46, Victor Valley Christian 18
Garey 69, Hillcrest Christian 15
Lancaster Baptist 45, Vasquez 40
Cobalt Institute 37, CSDR 31
Eastside Christian at Newbury Park Adventist (Monday)
Tarbut V’ Torah 41, Pacifica Christian/Santa Monica 40

Quarterfinals
Wednesday, 7 p.m.
Cobalt at Oakwood
Cate vs. TBD
Garey at Tarbut V’Torah
Lancaster Baptist at Calvary Murrieta

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: