Boys basketball: CIF SS Updated Schedule

BOYS BASKETBALL

OPEN DIVISION
Quarterfinals, Friday
Bishop Montgomery 60, St. John Bosco 43
Sierra Canyon 83, Rancho Christian 79
Mater Dei 63, Crespi 53
Etiwanda 67, Santa Margarita 62

Championship semifinals
Saturday, Feb. 24
At Cal Baptist Univesity, Riverside
Bishop Montgomery vs. Sierra Canyon
Etiwanda vs. Mater Dei

Consolation semifinals
Thursday, Feb. 23, 7 p.m.
Rancho Christian at St. John Bosco
Santa Margarita at Crespi

DIVISION 1
Second round, Friday
Oak Park 70, Edison 62 (OT)
Long Beach Poly 79, Riverside North 73
Centennial/Corona 91, Alemany 83
Chino Hills 90, Dominguez 78
Pasadena 77, Loyola 47
Damien 69, Cantwell-Sacred Heart 63
Roosevelt/Eastvale 61, Villa Park 50
Rancho Verde 60, Harvard-Westlake 55 (OT)

Quarterfinals
Tuesday, 7 p.m.
Long Beach Poly at Oak Park
Chino Hills at Centennial/Corona
Pasadena at Damien
Rancho Verde at Roosevelt/Eastvale

DIVISION 2AA
Second round, Friday
Los Altos 73, Hart 59
Crossroads 88, Rancho Cucamonga 82
Cajon 73, Cathedral 68 (OT)
Beverly Hills 59, Capistrano Valley 57
Campbell Hall 76, Mayfair 73
Upland 82, Aliso Niguel 67
Brentwood 82, Calabasas 45
Northwood 70, Canyon/Anaheim 68

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.
Los Altos at Crossroads
Cajon at Beverly Hills
Campbell Hall at Upland
Northwood at Brentwood

DIVISION 2A
Second round, Friday
Valencia/Valencia 68, Mission College Prep 64
Hesperia 66, Diamond Ranch 59
Riverside Poly 57, Crescenta Valley 40
Oaks Christian 64, Los Osos 54
San Marcos 61, Highland 55
Cypress 70, Great Oak 48
Walnut 60, Trabuco Hills 43
Muir 72, La Serna 47

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.
Hesperia at Valencia
Oaks Christian at Riverside Poly
Cypress at San Marcos
Muir at Walnut

DIVISION 3AA
Second round, Friday
St. Anthony 91, Rancho Mirage 67
St. Paul 52, West Torrance 48
Crean Lutheran 78, Cerritos 61
Ocean View 72, Beckman 57
Knight 73, Lakewood 67
Leuzinger 85, Long Beach Wilson 77
Twentynine Palms 57, Laguna Beach 54

Second round, Saturday, 7 p.m.
Mission Viejo at San Gabriel Academy

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.
St. Paul at St. Anthony
San Gabriel Academy/Mission Viejo winner at Crean Lutheran
Knight at Ocean View
Leuzinger at Twentynine Palms

DIVISION 3A
Second round, Friday
Riverside Notre Dame 65, Arroyo Grande 51
Diamond Bar 59, La Habra 53
Citrus Valley 49, Temescal Canyon 48
Murrieta Mesa 64, Marina 50
Miller 70, Paloma Valley 68
Buena 72, Blair 53
Culver City 76, Torrance 57

Second round, Saturday, 6 p.m.
Capistrano Valley Christian at Bishop Amat

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.
Riverside Notre Dame at Diamond Bar
Citrus Valley at Murrieta Mesa
Miller vs. TBD
Culver City at Buena

DIVISION 4AA
Second round, Friday
Hillcrest 57, Flintridge Prep 36
Rialto 62, Burroughs/Ridgecrest 59
Silverado 70, Costa Mesa 67
San Luis Obispo 60, San Marino 43
Barstow 87, Shalhevet 80 (Thursday)
Segerstrom 75, Santiago/Garden Grove 43
St. Bonaventure 47, Montclair 44

Second round, Saturday, 7:30 p.m.
Milken at Keppel

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.
Hillcrest at Rialto
Silverado at San Luis Obispo
Barstow at Segerstrom
St. Bonaventure vs. TBD

DIVISION 4A
Second round, Friday
Rolling Hills Prep 69, Mountain View 27
Ontario 71, Pasadena Poly 56
Covina 79, Salesian 67
Desert Hot Springs 65, Hesperia Christian 42
Lompoc 53, Aquinas 51
Carnegie 70, Pomona 51
Mary Star 64, Serrano 55

Second round, Saturday, 9:30 p.m.
Valley Torah at Orangewood Academy

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.
Ontario at Rolling Hills Prep
Orangewood Academy vs. TBD
Lompoc at Desert Hot Springs
Carnegie at Mary Star

DIVISION 5AAA
Second round, Friday
Garden Grove 69, Desert Christian/Bermuda Dunes 29
Santa Maria 87, Providence/Burbank 79
Malibu 79, California Military 44
La Puente 49, Buckley 41
Fairmont Prep 60, Arroyo 40
Bloomington 88, Orange Vista 87 (2OT)
Westminster La Quinta 73, Ontario Christian 60
Santa Clarita Christian 83, Rubidoux 23

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.
Santa Maria at Garden Grove
La Puente at Malibu
Bloomington at Fairmont Prep
La Quinta/Westminster at Santa Clarita Christian

DIVISION 5AA
Second round, Friday
Riverside County Education Academy 75, Pilibos 68
Southlands Christian 55, Upland Christian Academy 53
Foothill Tech 72, Big Bear 63
Nogales 65, Santa Rosa Academy 58
Hueneme 56, Indian Springs 55
Century 43, University Prep 30

Second round, Saturday
Newbury Park Adventist vs. Santa Barbara Providence
Mesa Grande Academy vs. Pacifica Christian/Santa Monica

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.
Riverside County Education Academy at Southlands Christian
Foothill Tech vs. TBD
Hueneme at Nogales
Pacifica Christian/Mesa Grande Academy winner at Century

DIVISION 5A
Second round, Friday 
Duarte 84, Dunn 43
CSDR 66, Ambassador 44
Tarbut V’Torah 70, Crossroads Christian 18 (Thursday)
St. Monica Academy 56, Shandon 44
Calvary Baptist 62, Victor Valley Christian 52
Environmental Charter 76, La Verne Lutheran 64
Nuview Bridge 75, Garden Street Academy 54
Da Vinci 86, Pilgrim 35

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.
Duarte at CSDR
Tarbut V’Torah at St. Monica Academy
Environmental Charter at Calvary Baptist
Nuview Bridge at Da Vinci

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: